ÇOCUĞUMUZU GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRİZ ?

Hava değişimlerinin çok hızlı, sık yaşanması soğuk algınlığı ve grip vakalarının sayısını artırıyor. Özellikle çocuklarda sık görülen rahatsızlıkların nedeni, 200’e yakın soğuk algınlığı virüsü… Araştırmalar, her çocuğun 2 yaşına kadar 8-10 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini gösteriyor. Uzmanlar, 2 yaşından sonra çocukların kreşe başlamasının virüslerin hızla diğer çocuklara geçmesine neden olduğunu söylüyor. Amerikan Hastanesi Pediatri uzmanlarından Dr. Arzu Özgeneci, çocuklarda soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yollarını ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Çocuklarda soğuk algınlığı ve gribin nedenleri nelerdir?

Soğuk algınlığının ve gribin nedenleri çeşitli viruslerdir. 200’e yakın soğuk algınlığına yol açan virus vardır. 2 yaşına kadar her çocuk yılda 8-10 tane üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, gözlerde kızarıklık, baş ağrısı, aşırı yorgunluk ile seyreder. Kusma ve mide bulantısı gripte daha çok görülür.

Bu hastalıkların çok bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Peki hangi yollarla bulaşıyor? Çocukları nasıl korumalıyız?

Bulaşma elle temas, öksürük ve hapşırıkla (damlacık yolu) olur. Korunmak için ellerin sık yıkanması gerekir ki, eller en az 20 saniye ılık suyla yıkanmalıdır. Hasta çocuklara öksürürken elini değil dirseğini kullanması öğretilmelidir. Çünkü gribal hastalıklar dokunarak bulaşır.

Kapı kolu, musluk, oyuncaklar ve elektrik prizleri virus öldüren kimyasal maddelerle silinmelidir. Hasta kişilerden uzak durmak, hasta çocuğu okula, yuvaya göndermemek doğru olur. 1 yaşından küçük bebeklerde hastalık ağır seyredebileceğinden hasta kişilerle karşılaştırmamak doğru olur. Amerikan Pediatri Akademisi 6-23 ay arası çocukların her sonbaharda (ekim-kasım ayları) grip aşısı olmalarını öneriyor. Hastalıklardan korunma ve önleme merkezi, her sağlıklı çocuğun 6 ay -5 yaş arası grip aşısı olmasını öneriyor. Yatak istirahati ve düzgün beslenme vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmede yardımcı olur.

Çocuklarda grip vakalarına en çok hangi zamanlarda rastlanıyor?

Grip vakaları en fazla kış aylarına girerken artar. Ancak ocak-mart ayları arasında grip vakalarına daha sık rastlanır.

Çocuklarda soğuk algınlığı ve gribin tedavisi nasıldır? Yetişkinlere göre farklılık var mıdır?

Viral enfeksiyonlarda tedaviyle şikayetleri hafifletmek mümkün. Burun tıkanıklığı için serum fizyolojik ile burun temizliği yapılmalı. Hem burundaki virüs miktarı azalır, hem de burun nemlendirilmiş olur. Günde 6-8 kez ılık serum fizyolojik burun deliklerine damlatılır ve 1 dakika sonra aspire edilir. Çocuğun yatak odasında soğuk nemlendirici kullanılması oda havasını nemlendirir ve burun tıkanıklığını engeller. Ateş ve ağrı kesici olarak ilaç kullanılabilir. Bol sıvı verilmesi önerilir. Virüslerin mukozaya yapışmasına engel olan bitkisel ilaçlar hastalığın hafiflemesine neden olur.

Ağrı kesici ve ateş düşürücüler işe yarar mı?

Grip ya da soğuk algınlığında ateş 1-2 gün sürebilir, bu dönemde ağrı kesici verilmesi işe yarar. Boğaz ağrısına da iyi geleceğinden çocuğun beslenmesine yardımcı olur. İlk bulgular hissedildiğinde (ilk 24-48 saat) 1 yaşından büyük çocuklarda antiviral ilaçlar ile influenza (Grip) tip A  tedavi edilebilir. Yine, hastalığın başlangıcından itibaren bağışıklık sistemini aktive ederek virüslere karşı direnci artıran ilaçlar kullanılabilir.

Antibiyotiğe ne zaman başlanmalı?

Soğuk algınlığı ya da grip geçiren çocuğun genellikle 1 haftada iyileşmesi beklenir. Eğer öksürük 1 haftadan uzun sürerse, kulak ağrısı olursa, burun akıntısı yeşil-sarı renk olursa gribin komplikasyonları pnömoni, otit, sinüzit gelişiyor demektir, doktora gitmek tanıya göre antibiyotik komplikasyon gelişirse kullanmak gerekir. Vücudun savunma sistemini zayıflatacağından gereksiz yere antibiyotik kullanılmamalıdır.

Bitki çayları iyileşmeye destek verir mi? Bu dönemde vitamin alınmalı?

Bitki çayları çocuğun boğaz ağrısına ve sıvı alımına yardımcı olur, ancak hastalığın süresini değiştirmez. Bu dönemlerde vitamin alınmasının (C vitamini gibi …) hastalığın süresini kısaltmada ya da semptomları hafifletmede yararı olduğu ispat edilemedi. Bu nedenle zaruri bir ihtiyaç değil

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !